درمان شب ادراری - روان شناسی * 心理学 * psychology
سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
جمکرانی شویم

روان شناسی * 心理学 * psychology

با شب‌ ادراری‌ کودکان‌ چه‌ باید کرد؟    
    با این‌ که‌ کودکان‌ در حدود سن‌ سه‌، تا چهارسالگی‌ کاملا از لحاظ نگه‌ داشتن‌ ادرار تربیت‌شده‌اند ولی‌ باز هم‌ شب‌ ادراری‌ مشکل‌ شایعی‌درکودکان‌ شش‌ تا هشت‌ سال‌ است‌. این‌ مساله‌بیشتر در پسر بچه‌ها و در خانواده‌هایی‌ که‌ یکی‌ یاهر دو والد کودک‌ در هنگام‌ کودکی‌ مشکل‌ شب‌ادراری‌ داشته‌اند، شایع‌تر می‌باشد. علل‌ شب‌ادراری‌ بسیار متعددند. از علل‌ شایع‌ آن‌ این‌ است‌که‌ مثانه‌ کودک‌ شما ظرفیت‌ کمتری‌ نسبت‌ به‌ مثانه‌کودکان‌ همسال‌ خود دارد یا این‌ که‌ کودک‌ قادرنیست‌ زمانی‌ که‌ مثانه‌اش‌ از ادرار پر شده‌ را درک‌و ابراز کند یا به‌ هنگام‌ استرس‌های‌ عصبی‌ و ترس‌قادر به‌ نگه‌ داشتن‌ ادرار نیست‌، به‌ ندرت‌ از علل‌شب‌ ادراری‌ بیماری‌ یا مشکلات‌ در آناتومی‌دستگاه‌ ادراری‌ است‌.
    حدود 15% از کودکان‌ که‌ رختخواب‌ خود راخیس‌ می‌کنند به‌ تدریج‌ کاملا بهبود پیدا می‌کنند،اما مواردی‌ که‌ در ذیل‌ گفته‌ می‌شود، قدم‌هایی‌است‌ که‌ شما می‌توانید انجام‌ دهید تا بهبودی‌ ازشب‌ ادراری‌ زودتر اتفاق‌ بیافتد;
    - به‌ کودک‌ اطمینان‌ بدهید که‌ شب‌ ادراری‌در سن‌ او مساله‌ طبیعی‌ می‌باشد و تقصیر او نیست‌ وبه‌ او بفهمانید که‌ او این‌ کار را از روی‌ عمد انجام‌نمی‌دهد. هیچ‌ وقت‌ او را تنبیه‌ نکنید و مطمئن‌شوید که‌ دیگر اعضای‌ خانواده‌ نیز او را به‌ علت‌شب‌ ادراری‌ مسخره‌ نمی‌کنند.
    - به‌ کودک‌ اجازه‌ ندهید مایعات‌ زیاد،دوساعت‌ قبل‌ از این‌ که‌ به‌ رختخواب‌ برود بنوشد.
    - کودک‌ راقبل‌ از خواب‌ حتما به‌ دستشویی‌ببرید.
    - اجازه‌ دهیدکودک‌ خودش‌ ملحفه‌های‌خیس‌ را عوض‌ کند.
    - در طی‌ روز با کودک‌ تمرین‌ کنیدکه‌ کمی‌ادرار خود را به‌ مدت‌ طولانی‌تری‌ نگه‌ دارد تاظرفیت‌ مثانه‌ بزرگ‌تر شود و ادرار بیشتری‌ نگه‌دارد و بعد ادرار را تخلیه‌ کند، ولی‌ این‌ مدت‌ نگه‌داشتن‌ ادرار را زیاد طولانی‌ نکنید.
    - به‌ صورت‌ معمول‌ کودک‌ را دو تا سه‌ بار درطول‌ نیمه‌ شب‌ بیدار کنید و او را به‌ دستشویی‌ببرید تا ادرار خود را تخلیه‌ کند.
    -اگر متدهای‌ گفته‌ شده‌ در بالا عمل‌ نکرد وکودک‌ هم‌چنان‌ بعد از سن‌ هفت‌ - هشت‌ سالگی‌رختخواب‌ خود را خیس‌ می‌کند، از زنگ‌های‌مخصوص‌ شب‌ ادراری‌ استفاده‌ کنید. این‌ زنگ‌هادر داروخانه‌ها موجود است‌ و وقتی‌ که‌ کودک‌شروع‌ به‌ خیس‌ کردن‌ جای‌ خود می‌کند، شروع‌به‌ زنگ‌ زدن‌ و اعلام‌ خطر می‌کند و کودک‌ راخیلی‌ سریع‌ از خواب‌ بیدار می‌کند. بعضی‌ داروهانیز در حال‌ حاضر با تجویز پزشک‌ برای‌ درمان‌شب‌ ادراری‌ وجود دارند، مثل‌ ایمی‌ پرامین‌ وDDAVP که‌ هر دو در کم‌ کردن‌ مقدار شب‌ادراری‌ کودک‌ موثر هستند، ولی‌ این‌ ایراد رادارند که‌ تا زمانی‌ که‌ داروها استفاده‌ شود، اثربخشی‌ دارند و زمانی‌ که‌ کودک‌ دارو را قطع‌می‌کند مجددا به‌ وضعیت‌ اول‌ برمی‌گردد. در کل‌ما فقط زمانی‌ دارو تجویز می‌کنیم‌ که‌ مطمئن‌شویم‌ تعلیمات‌ قبلی‌ نتوانسته‌ اثری‌ روی‌ کودک‌بگذارد. هم‌ چنین‌ این‌ داروها زمانی‌ که‌ به‌مناسبت‌های‌ مختلف‌ به‌ صورت‌ موقتی‌، مسافرت‌ یابه‌ منزل‌ شخصی‌ می‌روید و نگران‌ شب‌ ادراری‌کودک‌ هستید، قابل‌ تجویز توسط پزشک‌تان‌می‌باشد.
    - بسیار ضروری‌ و مهم‌ است‌ که‌ صبور باشید.مشکل‌ شب‌ ادراری‌ کودکان‌، مساله‌ پایدار وناراحت‌کننده‌ای‌ است‌، ولی‌ مطمئن‌ باشید که‌ دراکثر موارد با بزرگ‌تر شدن‌ کودک‌ حل‌ می‌شود.
    - اگر کودک‌ خود را در طی‌ روز خیس‌می‌کند یا در هنگام‌ ادرار کردن‌ احساس‌ سوزش‌دارد، وزن‌ کودک‌ بی‌دلیل‌ در حال‌ کم‌ شدن‌است‌ یا ادرار او پررنگ‌ (به‌ رنگ‌ چای‌) درآمده‌که‌ نشانه‌ وجود خون‌ در ادرار می‌باشد یا اعتماد به‌نفس‌ کودک‌ تحت‌ تاثیر عدم‌ کنترل‌ شب‌ادراری‌اش‌ درآمده‌، سریعا به‌ متخصص‌ کودکان‌مراجعه‌ فرمایید.    


[ یکشنبه 86/10/9 ] [ 12:0 صبح ] [ حسن زارع * HASSAN ZARE ]

نظر

درمان دارویی شب‌ادراری کودکان
داروها بسیار سریع‌تر از زنگ‌های هشداردهنده عمل می‌کنند، بخصوص در کودکانی که به اردو یا سفر چند‌روزه می‌روند. اما این داروها، به‌جای معالجه کردن عارضه، آن را برای مدت کوتاهی پنهان می‌کنند.
* اسپری استنشاقی دسموپرسین برای مدت زمان کوتاه مفید است. این دارو باعث کاهش تولید ادرار می‌شود، بسیار سریع اثر می‌کند و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. طرز مصرف آن به صورت یک پُف در هر سوراخ بینی قبل از خواب است.
* داروی ایمی‌پرامین هم که در درمان افسردگی بالغین به‌کار می‌رود، با بهبود وضعیت خواب کودک، از عارضة شب‌ادراری جلوگیری می‌کند. همچنین این دارو، با اثر بر عضلات مثانه، مانع شب‌ادراری می‌شود. به‌خاطر داشته باشید که نباید بیش از سه ماه از این دارو استفاده کنید زیرا می‌تواند موجب تغییر رفتار کودک شود.
* در مورد برخی کودکان که عضلات مثانة آنها قبل از پر شدن کامل مثانه منقبض می‌شود، اکسی‌بوتین کاربرد دارد.
عــــــــــود شب‌ ادراری
گاه کودکانی که مدت‌های طولانی رختخواب خود را خیس نکرده‌اند، دوباره شروع به شب‌ادراری می‌کنند. این عارضه در اغلب موارد علت روانی دارد. کودک به‌دلیلی که می‌تواند تولد یک خواهر یا برادر جدید باشد مضطرب و نگران است. چنین کودکی نیاز به مشاورة روانی دارد و لازم است با او دربارة آنچه نگرانش می‌کند صحبت شود. از هر صد کودک مبتلا به شب‌ادراری، یک تا دو کودک تا پانزده سالگی رختخواب خود را خیس می‌کنند. شب‌ادراری عارضه‌ای پردردسر ولی خوش‌خیم است و در بیشتر موارد به‌سادگی برطرف می‌شود. بسیاری از کودکان سعی می‌کنند بیدار بمانند تا جلو این اتفاق را بگیرند. باید به چنین کودکانی اطمینان داد که این مسئله دیر یا زود حل خواهد شد. پزشک و پدر و مادر در کنار او هستند و او را حمایت می‌کنند تا مشکل به‌طور کامل برطرف شود.


[ چهارشنبه 86/8/23 ] [ 5:0 عصر ] [ حسن زارع * HASSAN ZARE ]

نظر

درمان شب‌ادراری کودکان
راه‌های متفاوتی برای جلوگیری از شب‌ادراری کودکان وجود دارد. توصیه‌های کاربردی زیر را به‌خاطر بسپارید:
1. نوشیدن مایعات را قبل از خواب کودک محدود کنید. بعد از شام، نوشیدن حداکثر یک لیوان آب کافی است. مقدار دقیق مایع مورد نیاز بدن کودک خود را از پزشک بپرسید.
2. کـــودک را پیش از خواب به توالت بفرستید. اگــــر مثانه‌اش پر نیست، مجبورش نکنید که آن را خالــــی کند. این کار باعث می شود رختخوابش را خیس کند زیرا در کار مثانه اختلال به‌وجود مـــی‌آورد.
3. محدودسازی مصرف مایعات در طول روز هیچ کمکی به بهبود شب‌ادراری نمی‌کند. محدودسازی مایعات باید حداکثر دو الی سه ساعت قبل از خواب کودک باشد.
4. شب‌ها چراغ توالت را روشن بگذارید. گاه ترس از تاریکی باعث می‌شود که کودک رختخوابش را ترک نکند.
5. می‌توانید از روش جایزه و ستاره کمک بگیرید. جدولی برای کودک رسم کنید و هر روز در آن یادداشت کنید که شب قبل را خشک گذرانده یا خیس. به‌ازای شب‌های خشک به او ستاره بدهید و بعد از آنکه چند ستاره گرفت، تشویقش کنید.
استفــــاده از زنگ هشــــدار دهنده

در کودکی که رختخوابش را خیس می‌کند، باید راه عصبی مغز به مثانه تقویت شود. زنگ‌های هشداردهنده برای تقویت این مکانیسم به‌کار می‌روند. یک گیرندة رطوبت، بلافاصله پس از شروع ادرار کردن کودک، در رختخواب او فعال می‌شود و زنگ را به‌صدا درمی‌آورد. برخی از این زنگ‌ها لرزشی هستند که برای کودکانِ دچار مشکلات شنوایی یا آنهایی که به همراه سایرین در یک اتاق می‌خوابند به‌کار می‌روند. هنگامی که کودک بیدار می‌شود و به سمت توالت می‌رود، این زنگ هشداردهنده عضلات سقف لگن را تحریک و منقبض می‌کند. در نتیجه، جلو خروج بیشتر ادرار گرفته می‌شود. به‌تدریج کودک می‌آموزد که پیش از به‌صدا درآمدن زنگ از خواب بیدار شود یا تمام شب را بدون نیاز به ادرار کردن به‌ خواب رود. به این ترتیب، مشکل شب‌ادراری حل می‌شود. استفاده از این روش برای کودکان زیر هفت سال مناسب نیست. زیرا کودک باید آن‌قدر بزرگ شده باشد که مشکل شب‌ادراری را دریابد و، به‌عنوان بخشی از درمان، با والدین و پزشک همکاری کند. براساس آمار به‌دست‌آمده، این زنگ‌ها می‌توانند تا 70 درصد در درمان شب‌ادراری مؤثر باشند. اما در 10 الی 15 درصد موارد، احتمال عود شب‌ادراری وجود دارد. توصیه می‌شود که استفاده از این زنگ‌ها حداقل سه هفته پس از خشک شدن رختخواب کودک ادامه یابد. به‌‌نظر می‌رسد که درمان هر کودک با این روش به چهار الی پنج ماه زمان نیاز دارد.

[ چهارشنبه 86/8/23 ] [ 2:0 عصر ] [ حسن زارع * HASSAN ZARE ]

نظر

::